Zadania genetyczne - przykłady

Zadania jednogenowe i dwugenowe.

Zadania genetyczne.

1.Skrzyżowano homozygotyczne bydło o czarnej sierści z osobnikami o sierści czerwonej. U zwierząt tych czarne umaszczenie dominuje nad czerwonym. W drugim pokoleniu potomnym F2 uzyskano 143 osobniki c sierści czerwonej i 438 o sierści czarnej. Podaj genotypy i fenotypy rodziców, pokolenia F1 i F2 oraz ich gamety. Określ rozszczepienie cech (proporcje fenotypów) i stosunek genotypowy (proporcje genotypów) w pokoleniu F2.

2.U grochu barwa czerwona kwiatów dominuje nad barwą białą. Jakie będzie rozszczepienie fenotypów i genotypów ( inaczej mówiąc stosunek fenotypowy i genotypowy ) w potomstwie dwóch heterozygot o czerwonej barwie kwiatów?

3.U pewnej rośliny powierzchnia nasion jest determinowana przez jeden gen.
Cecha gładkiej powierzchni nasion jest dominująca w stosunku do cechy pomarszczonej powierzchni. Skrzyżowano dwie heterozygoty w odniesieniu do danej cechy. Określ, u jakiej części potomstwa wystąpią nasiona o gładkiej powierzchni.

4.U świnki morskiej czarne umaszczenie dominuje nad brązowym ( jest to zależne od jednego genu). Wskaż, jakie będzie potomstwo krzyżówki między:
a) czarną homozygotą a heterozygotą,
b) brązową homozygotą a heterozygotą.

5.Daltonizm dziedziczy się tak samo jak hemofilię. Mężczyzna chory na daltonizm poślubia kobietę, której rodzice byli zdrowi.
Jaka część ich dzieci będzie chorować na daltonizm?

6. Kobieta zdrowa, której ojciec chorował na hemofilię poślubia mężczyznę zdrowego. Jaka część ich potomstwa może chorować na hemofilię?

7. Mężczyzna, którego ojciec był daltonistą poślubia kobietę zdrową, w której rodzinie ta choroba nie występowała. Jaka część ich dzieci będzie chora?

8. Niebieskooka daltonistka poślubia mężczyznę zdrowego, o oczach piwnych, którego ojciec miał oczy niebieskie. Jaka część ich synów będzie niebieskookimi daltonistami.
Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich syn będzie miał oczy piwne i będzie zdrowy?

9. Małżeństwo: mężczyzna z grupą krwi A i kobieta z grupą krwi B, mają jedno dziecko z grupą krwi O. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie miało krew grupy A?

10. Matka i córka mają grupę krwi AB. Jakiej grupy krew nie może mieć ojciec tego dziecka?

11.Ustal możliwych ojców ( podaj ich grupy krwi) w przypadku, gdy matka ma grupę krwi :
a) A, a dziecko B,
b) O i dziecko O.


1.Po skrzyżowaniu dwóch tulipanów o kwiatach czerwonych, pełnych i genotypie AaBb w F1 uzyskano cztery klasy potomstwa o różnych fenotypach. Najliczniejszą klasą były rośliny o kwiatach:
a) czerwonych pełnych b) żółtych pełnych c) czerwonych pojedynczych d) żółtych pojedynczych.

2.W wyniku krzyżówki dwóch odmian groszku o nasionach gładkich żółtych (genotyp BbCc) i pomarszczonych, zielonych ( genotyp bbcc) uzyskano następujący rozkład genotypów:
a) 1:1 b) 1:2:1 c) 1:1:1:1 d) 3:1.

3. Skrzyżowano tulipana o genotypie AaDd i kwiatach fioletowych, strzępiastych z tulipanem o genotypie aadd i kwiatach różowych, gładkich. Ile otrzymano roślin o kwiatach fioletowych gładkich?
a) 75% b) 50% c) 25% d) 0.

4. Patrz zadanie 3. Ile było różnych genotypów w pokoleniu F1?

5. Zapisz krzyżówki genetyczne, które należałoby wykonać, aby w potomstwie otrzymać rozszczepienie fenotypów w następującym stosunku liczbowym:
a) 3:1 b) 1:1 c) 9:3:3:1 d) 1:1:1:1.

6. Tomek, praworęczny daltonista, którego ojciec był leworęczny i widział prawidłowo, poślubił Agatę – leworęczną, normalnie widzącą, której matka była praworęczną daltonistką. ( Zadanie to ma charakter modelowy i nie można go odnieść do rzeczywistości).
a) Podaj genotypy Tomka, jego ojca, Agaty i jej matki, zakładając, że praworęczność jest cechą dominującą, determinowaną jednogenowo.
b) Podaj dokładnie fenotypy dzieci, jakie mogą się urodzić z tego związku.

7. U muszki owocowej ( Drosophila melanogaster) czarną barwę ciała determinuje recesywny allel e, a normalną szarą barwę- dominujący allel E. Szczątkowe skrzydła determinuje recesywny allel v, a normalne skrzydła- dominujący allel V. Geny determinujące te dwie cechy nie są sprzężone. W wyniku krzyżówki podwójnych heterozygot (muszki o szarej barwie ciała z normalnymi skrzydłami) powstało 256 osobników potomnych. Ustal liczbę różnych grup fenotypowych wśród potomstwa i liczbę osobników w każdej grupie.

8.Ile rodzajów gamet wytworzy heterozygota o genotypie AA Bb ?
Ile genotypów może powstać po skrzyżowaniu dwóch heterozygot o podanym powyżej genotypie?

9.Ile rodzajów gamet wytworzy heterozygota o genotypie AA Bb Cc DD Ee?
Ile genotypów może powstać po skrzyżowaniu dwóch heterozygot o podanym powyżej genotypie?

10. Opisz w jaki sposób można sprawdzić, czy osobnik o cesze dominującej jest homozygotą dominującą czy heterozygotą. Wykonaj odpowiednie krzyżówki i wyjaśnij ich wynik.


Źródło: Maria Kowalska   

Opublikowano: (2009-05-10 11:43:58)   


Dla prasy | Reklama | Współpraca | Napisz do nas      Copyright © 2002-2024