Konflikt serologiczny

Konflikt matczyno-płodowy

Powstaje, gdy przy niezgodności grup krwi matka wytwarza przeciwciała uszkadzające krwinki płodu. Dochodzi wtedy do choroby hemolitycznej noworodka. Praktycznie nie ma ciąży zgodnej grupowo. Nie wszystkie antygeny są jednakowo rozpowszechnione i jednakowo silne, stąd nie wszystkie wywołują konflikt serologiczny. Najczęściej powstaje on przy niezgodności w układach Rh i AB0. Aby powstał konflikt, kobieta musi się uczulić i wytworzyć przeciwciała. Tak powstałe przeciwciała są białkami o małej cząsteczce z łatwością przenikającymi przez łożysko do płodu.

Konflikt Rh
Układ Rh ma wiele antygenów, najsilniejszy jest antygen D i jest on przyczyna większości konfliktów. Najczęściej konflikt matczyno-płodowy powstaje, gdy
matka jest Rh(-), a dziecko Rh(+).
Kobieta uodpornia się podczas niezgodnej grupowo ciąży, najczęściej jednak podczas porodu (szczególnie zabiegowego) oraz poronienia , kiedy duża liczba krwinek płodu może przeniknąć do krwiobiegu matki. Podczas pierwszego porodu-pierwszego zetknięcia się z obcymi krwinkami, we krwi matki uruchamiają się mechanizmy odpornościowe, powstaje niewielka ilość przeciwciał anty-Rh. Przy ponownym zetknięciu się z krwinkami Rh(+) kobieta uruchamia właściwą produkcję przeciwciał prowadzącą do konfliktu serologicznego.
W Polsce 17% ludzi ma grupę Rh(-). Nie wszystkie kobiety wytwarzają przeciwciała po zetknięciu z krwią Rh(+). Stwierdzono, że 1 noworodek na 200 urodzonych to dziecko z konfliktu Rh.
Zwykle pierwsze dziecko Rh(+) rodzi się zdrowe, a chorują dopiero następne.

Większość noworodków rodzi się żywych z anemią o różnym nasileniu. Powiększenie śledziony i wątroby jest tym większe, im silniejsza jest anemia u dziecka. Najistotniejszym objawem jest przedwczesna i nadmierna żółtaczka. Jest ona wynikiem gwałtownego rozpadu krwinek oraz niewydolności wątroby w przetwarzaniu bilirubiny. Nadmierny poziom bilirubiny we krwi grozi przejściem do mózgu i trwałym uszkodzeniem go.
W ciężkich przypadkach choroby hemolitycznej choruje już płód, znaczna anemia prowadzi do niedotlenienia tkanek, niewydolności krążenia, płód ginie przed terminem porodu.


Rozpoznanie konfliktu Rh, polega na stwierdzeniu obecności przeciwciał anty-Rh w surowicy matki.
Leczenie konfliktu Rh polega przede wszystkim na wykonaniu u noworodka transfuzji wymiennej w celu usunięcia uszkodzonych krwinek dziecka, przeciwciał oraz nadmiaru bilirubiny. Do transfuzji używa się krwi Rh(-), aby przetoczone krwinki były odporne na przeciwciała anty-Rh.

Profilaktyka konfliktu Rh polega na wstrzyknięciu immunoglobuliny anty-Rh D kobietom o Rh(-) po porodach i poronieniach. Preparat zawiera dużą ilość przeciwciał anty-Rh, co eliminuje obecne we krwi matki krwinki Rh(+) płodu. Powtarza się ją po każdym porodzie.

Konflikt w układzie AB0
Jest on równie często spotykany, jak konflikt Rh. Kobieta może uczulić się antygenami A i B.
W tym typie konfliktu płód na ogół nie choruje, a noworodek rodzi się bez anemii. Natomiast przebieg żółtaczki w pierwszych dniach życia bywa bardzo ciężki i wiele dzieci wymaga leczenia.

Źródło: "Encyklopedia Zdrowia", pod red.W.S.Gumułki, W.Rewerskiego,
Wydawnictwo Naukowe PWN, W-wa 1993

Źródło: Beata Szymańska   

Opublikowano: (2008-04-02 23:17:03)   


Dla prasy | Reklama | Współpraca | Napisz do nas      Copyright © 2002-2024